Varga Rita
1993. BME ok. építészmérnök;
2016. BME környezettudatos építés szakmérnök
0630-424-0044
Közel 35 éves pályám során feladatként zömmel a kicsi házak tervezése, vagy régi házak újjáélesztése, felújítása talált meg.
A paraszti épület abszolút funkcionális volt, kiszolgálta azokat az életkörülményeket, társadalmi viszonyokat, ahogy abban a korban éltek a földműves emberek. A ház az emberek harmadik bőre volt, és ők tulajdonképpen csak aludni tértek a házba. A kultúra és a mindennapi élet szakrális felépítése a ház felépítettségében is tükröződik. A fenntarthatóság szemléletében is példaértékű, hogy a helyben található alapanyagokat használtak fel, ezért lokálisan mindenütt más-más építőanyagot találunk. Ahol most élek a kő a falazat, és minden nap rácsodálkozom, hogy a felületen kitűnik a nehéz fizikai munka, a vésőnyomok, a gondosan kifaragott élek.
Mindig hittem abban, hogy ebbe a régi élet-keretbe, tehát a kicsi ház hármas tagoltságába beleférhet egy mai ember az életritmusa is. Magam számára egy ilyen házban élni önként vállalt egyszerűség - pl. takarékos életmóddal akár egy mosdótál is takarékos vízhasználatot eredményezhet. A régi kályha vagy sparhelt biztosítja, hogy télen gyorsan befűtsek, és kellemes meleg legyen, nyáron a hőségben ház kedvező tájolása miatt jól át lehet szellőztetni. Teljes függetlenséget pl. az élelmiszer szükségletben manapság csak kevesek tudnak elérni, de jó érzéssel tölt el, hogy kertem kiegészíti azt ami az asztalra kerül. Igyekszem kiterjeszteni az élet minden területére ezt az egyszerűséget vagy természetközeliséget.
A régi hosszúházakon gyakran találunk vakolatdíszeket, ún. vakolathímeket, hímzéseket. A minták kifejezik a bent élők lelkiségét, a népi kultúra szakrális világlátását. A Körépítők alapító tagjaként ezeket a mintákat igyekszem felkutatni, készítését műhelymunkában megmutatni az érdeklődőknek. Gyakran volt ezek helyszíne a zártkertemben felépített szalmakunyhó, mely szintén workshop keretében épült.
Azt vettem észre, hogy ez a tevékenység nemcsak hagyomány felelevenítése miatt érdekes, de elmélyült kikapcsolódást, kreativitást is előidéz az emberekből, tapintás által pedig segíti őket a természetes anyagokhoz való kötődés kialakulásában.